چهره‌های سال هنر انقلاب اسلامی در رشته‌های گوناگون تجلیل شدند

چهره‌های سال هنر انقلاب اسلامی در رشته‌های گوناگون تجلیل شدند

دومین شب تجلیل از چهره‌های هنری انقلاب اسلامی در سال 1401، شامگاه 26 فروردین ماه به تقدیر از چهره‌های سال در رشته‌های ، ادبیات، طنز و و ادبیات پایداری اختصاص داشت؛ مراسمی که با ضیافت افطاری و دورهمی هنرمندان انقلابی برگزار شد و طی آن چهره‌های برتر یکی پس از دیگری مورد تقدیر قرار گرفتند.

عباس حسین‌نژاد، مدیر دفتر طنز حوزه هنری به عنوان نخستین سخنران این برنامه با دعوت سیدکمال هاشم‌زاده که اجرای دومین شب معرفی چهره‌های هنری انقلاب اسلامی در سال 1401 را به عهده داشت روی جایگاه حاضر شد و در مورد چگونگی انتخاب چهره بخش طنز این رویداد گفت: دفتر طنز حوزه هنری برای انتخاب این چهره شورایی را تشکیل و در نهایت سه گزینه را مورد توجه قرار داد. نخستین گزینه برنامه «دی‌بی‌سی» بود و سپس برنامه «من لهجه دارم» که کاری از امید مهدی‌نژاد است که با تأکید بر هویت ملی و پاسداشت هنری بازخوردهای عمومی بسیاری داشته است. اما در نهایت رمان «آب‌نبات نارگیلی» از مهرداد صدقی از مجموعه رمان‌های «آب‌نبات» ایشان که مخاطبان بسیاری دارد اتفاق نظر همه اعضای شورا بود.

مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری در ادامه این مراسم و در بخش معرفی چهره سال هنر انقلاب ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری گفت: صدای جنگ با صدای زنان بلندتر شنیده می‌شود. زن‌ها علاوه بر اینکه در جنگ حضور دارند، پدر، بردار، پسر و همسرشان نیز حضور دارند و از این جهت، یک زن از 5 جهت در جنگ سهیم است و به همین دلیل صدای جنگ را بلندتر می‌کند. جنگ‌ها میدان واقعیت است و بهترین شیوه نقل‌قولش استفاده از روایات افرادی است که در جنگ‌ها حاضر هستند و زنان در این حیطه بهترین آثار را پدید آورده‌اند.

محسن غنی‌یاری مدیر مرکز تحقیق و مطالعات فرهنگ و ادب پایداری حوزه هنری نیز در بخش ادبیات انقلاب گفت: دوستان ما از جمله بهبودی، پرده را از زندان‌های سیاسی پهلوی برداشته و با کتاب خود مانع تطهیر حکومت پهلوی شد تا واقعیت و حقیقت آن بر همگان نمایان شود.

در ادامه از گلستان جعفریان برای نگارش کتاب «پاییز آمد» در بخش ادبیات دفاع مقدس تجلیل شد.

گلستان جعفریان پس از دریافت این عنوان در سخنانی کوتاه گفت: 22 سال است در حوزه پایداری قلم می‌زنم و تجربه‌هایی در این حوزه داشته‌ام. درخواستم از همه این است که هنرمندان فعال در این حوزه، آن را در تمامی ابعاد ببینید و فقط به بخشی از آن اکتفا نشود.

در بخش ادبیات انقلاب نیز هدایت‌الله بهبودی در حالی برای نگارش دانشنامه «زندان سیاسی در دوره پهلوی» به عنوان چهره هنر سال معرفی شد که در این مراسم حضور نداشت.

چهره‌های سال هنر انقلاب اسلامی در رشته‌های گوناگون تجلیل شدند

محمدرضا شرفی خبوشان مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری نیز در ادامه این مراسم گفت: در دو رشته داستان و شعر انقلاب اسلامی سخن گفتن از چهره سال بسیار سخت است، چراکه نویسندگان بسیاری دین خودشان را به انقلاب و دفاع مقدس ادا کرده‌اند اما نگاه ریشه‌ای و آینده‌نگر داشتن به این معنا است که تنها به خلق اثر اکتفا نشود، بلکه باید زمینه را برای قدم برداشتن جوانان مساعد کنیم تا معرفت کسب کنند و در واقع معرفت انقلاب را برای آیندگان به یادگار بگذاریم. بهترین گزینه نیز علی‌اصغر عزتی‌پاک است که بهترین سال‌های عمرش را نثار جستن و دریافتن فنون این حوزه کرده است و باید به او بالید.

خبوشان افزود: در شعر باید با جان نوشت و قلم را در روح زد تا کلمه‌ای که نشان دهنده روزگار ما است، پدید آید و باید به زبانی ماندگار سخن گفت که مهدی جهاندار بهترین انتخاب برای چهره شعر انقلاب بود.

در ادامه دومین شب چهره‌های هنری انقلاب اسلامی در سال 1401؛ علی‌اصغر عزتی‌پاک برای نگارش کتاب «اجاره نشین خیابان الامین» و مهدی جهاندار به‌خاطر نگارش مجموعه شعر «مرتد» عنوان چهره هنر سال 1401 در ادبیات و شعر دریافت کردند.

محمد زرویی نصرآباد، سرپرست مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در آخرین بخش معرفی چهره‌های سال هنر انقلاب گفت: در بخش هنرهای تجسمی، طبق آئین‌نامه، شورایی متشکل از سیدعباس میرهاشمی، نادر قشقایی و امیر عبدالحسینی تشکیل شد و پس از بررسی‌های مختلف، مسعود نجابتی به عنوان چهره سال 1401 در گرافیک، مینا صدری به عنوان چهره سال 1401 در نگارگری، محمدرضا دوست محمدی به عنوان چهره سال 1401 در تصویرسازی و محمدحسین نیرومند به عنوان چهره سال 1401 در کاریکاتور انتخاب شدند.

نجابتی هم پس از دریافت این عنوان در سخنانی کوتاه گفت: خیلی تلاش کردم تا در اینجا حضور نداشته باشم چرا که در این جمع هم پیشکسوت‌ها کارهای مؤثرتری از من دارند و هم نسل جوانی ظاهر شده‌اند که جلوتر از ما فعالیت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، دومین مراسم معرفی چهره هنر سال 1401 با حضور محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، محمد زرویی نصرآباد سرپرست مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، چهره‌های ادبی و هنری چون منیژه آرمین، مرتضی اسدی، راضیه تجار، حسین عصمتی، محمد حبیبی، مسعود نجابتی، محمدرضا دوست محمدی، احسان آقایی و … برگزار شد.