ماجرای تهدید مهران رجبی، شایعه‌ها و شوخی‌های ادامه‌دار

ماجرای تهدید مهران رجبی، شایعه‌ها و شوخی‌های ادامه‌دار

نام‌آشنایی برای مخاطبان هنر هفتم است. او بیش از سه دهه فعالیت کارنامه بسیار بلندبالایی از فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی و حضور در نمایش‌خانگی دارد. مدتی است به عنوان مجری هم در فضایِ تلویزیون شناخته می‌شود.

اما شوخی‌های و تهدید و توهین به او، جایی رسیده که همه درباره‌اش صحبت می‌کنند. حتی همکاران مهران رجبی که یا به خاطر دستمزد و یا هرگونه موضوع دیگر کمتر به عنوان بازیگر در سریال‌های تلویزیونی حضور دارند یا حتی فیلم سینمایی، نامِ‌ او را به کنایه می‌برند که اگر ما نیستیم او هست.

کلیپ‌های متعدد و تصاویر زیادی از «رجبی» در فضای‌مجازی می‌بینیم که فعالیت‌های این روزهایش را مورد تمسخر قرار داده‌اند. اگرچه به تعبیرِ‌خودش تنها اثری که این روزها در آن حضور دارد، اجرای برنامه « » شبکه سه است و کار در شبکه سلامت، سریال «روزهای آبی» و بقیه موارد به گذشته برمی‌گردد.

نکته‌ای که این روزها مطرح می‌شود پست‌های اعتراضی برخی از هنرمندانی است که شنیده می‌شود در پروژه‌هایی حضور دارند و به کار عادی‌شان برگشته‌اند. اما هنوز مشخص نیست چرا به ظاهرسازی‌های خود ادامه می‌دهند؟ با مهران رجبی گفت‌وگویی داشتیم که هدفِ این تهدیدها قرار گرفته و خودش از این توهین‌ها، تهدیدها و تسمخرها می‌گوید.

رجبی با اشاره به شایعه‌ای که دست از سر من برنمی‌دارد، گفت: هزار بار اعلام کردم من در «دورهمی» اجرا نمی‌کنم باز هم در فضای‌مجازی به انتشارش ادامه دادند. این خودش نشانه یک رفتارِ غیرحرفه‌ای در فضای‌مجازی است. من همیشه سعی کرده‌ام در کارهایی حضور پیدا کنم که مردم دوستش دارند. من هر کاری کردم به گذشته مربوط می‌شود و فقط امروز «خودمونی» شبکه سه را روی آنتن دارم. برنامه «پیرانه سر» در شبکه سلامت و هم سریال «آزادی مشروط» که از شبکه یک سیما پخش می‌شود سال گذشته تولید و تصویربرداری شد اما امسال به پخش رسیدند.

ماجرای تهدید مهران رجبی، شایعه‌ها و شوخی‌های ادامه‌دار

وی در واکنش به این نکته که برخی از هنرمندان این روزها از ترسِ هیاهوی پیش آمده، حضورشان در پروژه‌ای تلویزیونی و سینمایی را اعلام نمی‌کنند، یا ترجیح می‌دهند نباشند که توهین و تهدید نشوند، تأکید کرد: بازیگرها عاقل‌تر از این چیزها هستند که مرعوب فضای‌مجازی شوند. می‌دانیم کسانی که تهدید و توهین می‌کنند اغلب خارج از کشورند. کمی باید دل به فضای مجازی ندهند. می‌گوییم فضای مجازی! فضای حقیقی زندگی است که مردم و بازیگران درگیرند. بهتر است اگر کسی صدای مرا می‌شنود زندگی‌اش را از فضای مجازی به فضای حقیقی بیاورد.

این بازیگر سینما و تلویزیون خاطرنشان کرد: این طوفانی که در فضای‌مجازی به پا کردند ضعیف شده و ضعیف‌تر و ضعیف‌تر خواهد شد و کفِ روی آبی می‌ماند بعدها خود همکاران‌مان متوجه می‌شوند که قدری ترسیده بودند و آلتِ دست قرار گرفته بودند. ان‌شاءالله دور از وجودشان باشد، سالم باشند و به کار خوشان ادامه می‌دهند و ادامه خواهند داد.

رجبی به این نکته اشاره کرد که همکارانم توهین و تهدید می‌شوند چرا موضعی ندارند، تصریح کرد: ما می‌دانیم این حرکتی که سازمان دهندگانش سرویس‌های جاسوسی و امنیتی کشورهای مقابل هستند؛ آنها هیچ ابایی ندارند که دختران و پسران ما از دنیا بروند. آنها حتی خوشحال هم می‌شوند. در این بمبارانِ فضای‌مجازی، خبر دارم و شنیده‌ام که خیلی از همکارانم مورد هجمه قرار گرفته‌اند که چرا حرفی نمی‌زنند. توهین می‌شنوند که چرا سخنی نمی‌گویند و واکنشی ندارند و اصلاً همین که این اعتراض به آنها با توهین صورت می‌گیرد یعنی باطل است.

او در پاسخ به این سؤال که آیا خودش هم تهدید شده، به خبرنگار تسنیم گفت: بسیار زیاد تهدید شدم. اصلاً تهدید و توهین نمک زندگی هر آدم معروفی است که بناست روشنگری کند. همین روزها هم تهدید می‌شوم و توهین می‌شنوم اما کار درست را باید با شهامت، رشادت و شجاعت انجام داد و دل به تهدید کسی نبست. اگر این وابستگی و دلبستگی اتفاق بیفتد در واقع فرد در فضای‌مجازی غرق شده است.

بازیگر سریال‌ِ «آزادی مشروط» به دامنه تهدیدها و توهین‌ها اشاره کرد و افزود: این تهدیدها اگر از داخل هم باشند ریشه در خارج دارد. الان همه توهین‌ها و تهدیدها ریشه خارجی دارند. ایرانیان پاک نهاد کمتر اهل کلمات بد هستند و به هر حال کسانی که از ایران دورند کمی وارد فضای توهین و تهدید شده‌اند. تهدیدها معمولاً عام‌اند؛ بخشی می‌گویند تلویزیون کار نکن، بخشی می‌گویند هرچه ما می‌گوییم همان کار را بکن؛ این «هم‌ها» وجود دارد اما ما برای خودمان تفکر، استراتژی و جهان‌بینی داریم.

رجبی همچنین در واکنش به فیلم‌ها و تصاویری که از او بیرون آمده مثلِ فرش قرمزِ جشنواره فیلم فجری که هنوز برگزار نشده با تصاویرِ‌ او و خیلی از حاشیه‌سازی‌ها و شایعه‌سازی‌های دیگر، گفت: من هیچ‌وقت با این ویدئوها و تصاویر ناراحت نمی‌شوم. هرکسی می‌خواهد با من شوخی کند من راضی‌ام. فقط آرزو می‌کنم بخشی از این شوخی‌ها پای در حسد نداشته باشد. اگر با اسم و سر به سر گذاشتن مهران رجبی خنده به روی لبِ مردم می‌آید خدا گواه است که لذت می‌برم.