«ژانگ ییمو» از توکیو جایزه افتخاری می‌گیرد

«ژانگ ییمو» از توکیو جایزه افتخاری می‌گیرد

کارگردان فیلم «خانه خنجرهای پران» و فیلم جدید و پرفروش «رودخانه تمام سرخ» که در جشنواره توکیو نمایش داده می شود، به پاس قدردانی از حرفه و نقش چشمگیر و طولانی مدتش در صنعت فیلم، تجلیل خواهد شد.

این فیلمساز در مراسم افتتاحیه جشنواره توکیو در ۲۳ اکتبر، این جایزه را دریافت خواهد کرد.

«ژانگ ییمو» در بیانیه‌ای گفت: «زمانی که «آکی‌را کوروساوا» در سال ۱۹۹۰ جایزه افتخاری آکادمی را دریافت کرد، من همچنان به عنوان یک فیلمساز نوپا در بین تماشاگران بودم. سخنان او مبنی بر این که "هنوز به اصل سینما پی نبرده‌ام" در ذهنم جاودانه است».

«ژانگ» به عنوان یکی از چهره های کلیدی فیلمسازان نسل پنجم چین در نظر گرفته می شود و کار خود را در سال ۱۹۷۸ آغاز کرد. پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۹۸۲ از آکادمی فیلم پکن، اولین کارگردانی خود را با «ذرت سرخ» پشت سرگذاشت که برنده خرس طلایی جشنواره بین المللی فیلم برلین در ۱۹۸۸ شد.

ژانگ ییمو

سه فیلم او نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شدند: «جو دو» در ۱۹۹۰; «فانوس قرمز را بیافروز» را در سال ۱۹۹۱ و «قهرمان »در سال ۲۰۰۳.

او که در طول زندگی حرفه‌ای خود به طیف گسترده‌ای از ژانرهای سینمایی پرداخته است، دریافت دو شیر طلایی در جشنواره فیلم ونیز با «داستان کیو جو» در سال ۱۹۹۲ و «یک نفر کمتر» در سال ۱۹۹۹ شده است. همچنین سه فیلم از ساخته‌های او شامل فیلم «زیستن» در جشنواره کن رونمایی شدند که برنده جایزه بزرگ هیات داوران کن شد.

سی و ششمین جشنواره فیلم توکیو از تاریخ ۲۳ اکتبر تا اول نوامبر (اول تا دهم آبان) در ژاپن برگزار می‌شود و طبق اعلام پیشین فیلم «رُکسانا» جدیدترین ساخته پرویز شهبازی، نخستین نمایش جهانی خود را در بخش مسابقه جشنواره توکیو تجربه خواهد کرد و فیلم سینمایی «ماریا» به کارگردانی مهدی عسگری ازغدی هم در بخش آینده آسیا جشنواره توکیو به نمایش گذاشته می‌شود.

همچنین فیلم‌های «نسخه ایرانی» به کارگردانی مریم کشاورز (آمریکا) و «تاتامی» به کارگردانی مشترک زهرا امیرا ابراهیمی و «گای ناتیو» (آمریکا و گرجستان) نیز در بخش مسابقه اصلی جشنواره توکیو حاضر خواهند بود.