«وودی آلن» از سینما خداحافظی می‌کند

«وودی آلن» از سینما خداحافظی می‌کند

« » کارگردان ۸۶ ساله و کهنه‌کار سینما در مصاحبه با روزنامه اسپانیایی «La Vanguardia» تائید کرد که پنجاهمین فیلم بلند کارنامه سینمایی‌اش را با عنوان «زنبور ۲۲» پائیز امسال در پاریس کارگردانی خواهد کرد و دیگر فیلمی نخواهد ساخت.
او همچنین عنوان کرد می‌خواهد بیشتر بر روی نویسندگی تمرکز کند و پروژه بعدی او نگارش یک رُمان خواهد بود.
این اولین باری نیست که آلن درباره عقب نشینی از تجارت سینما صحبت می‌کند و چندی پیش در گفتگو با الک بالدوین نیز گفته بود قصد دارد یک یا دو فیلم دیگر را کارگردانی کند چرا که «هیجان تجربه سینمایی از بین رفته است.»
دو فیلم اخیر «آلن» شامل «یک روز بارانی در نیویورک» در سال ۲۰۱۹ و «جشنواره ریفکین» در سال ۲۰۲۱ که در اسپانیا مقابل دوربین رفت، هر دو در طول همه‌گیری اکران شدند و فیلم «جشنواره ریفکین» عملکرد خوبی در گیشه نداشت، اما فیلم «یک روز بارانی در نیویورک» با بازی «تیموتی شالامی» و «ال فانینگ» در صدر جدول گیشه نیز قرار گرفت.
«یک روز بارانی در نیویورک» همچنین اولین فیلمی بود که پس از پایان قرارداد ساخت پنج فیلم «وودی آلن» با آمازون در نتیجه حواشی پیرامون شکایت دخترخوانده‌اش «دیلن فارو» مبنی بر سوء استفاده جنسی، اکران شد.

«وودی آلن» از سینما خداحافظی می‌کند

جنجال‌هایی پیرامون «آلن» به دنبال اتهامات سوء استفاده از «دیلن فارو» در مستندی از کمپانی HBO محصول ۲۰۲۱ مورد بررسی قرار گرفته است اما «آلن» این اتهامات را رد کرده است.
این کارگردان ۸۶ ساله تاکنون ۲۴ بار نامزد اسکار و چهار بار برنده آن شده که این جوایز شامل یک اسکار بهترین کارگردانی و سه جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی می‌شود.
«آنی‌هال»، «صحنه‌های داخلی»، «منهتن»، «خاطرات اکلیلی»، «امتیاز نهایی»، «آلیس»، «ویکی کریستینا بارسلونا»، «گلوله‌های بر فراز برادوی»، «آفرودیت قدرتمند»، «نیمه‌شب در پاریس»، «تقدیم به رُم با عشق»، «یاسمن غمگین»، «کافه سوسایتی» و «مرد بی‌منطق» از جمله دیگر ساخته‌های این کارگردان صاحب‌نام سینمای جهان است.