واکنش سیدجواد هاشمی به فیلم عنکبوت مقدس

واکنش سیدجواد هاشمی به فیلم عنکبوت مقدس

با بیان این که فرض را بر این می‌گیرم ، متوجه محتوای فیلم نبوده است، افزود: اگر فرض بر این باشد، باید به هنر او تبریک گفته و توانمندیش را ستایش کرد. اما این سوال هم مطرح است که آیا دادن جایزه به زهرا امیرابراهیمی جنبه سیاسی دارد تا با برجسته سازی، فیلم بیشتر دیده شده و این بی‌احترامی منتشر شود؟ اگر از این سمت نگاه کنیم نه جایزه امیرابراهیمی معتبر است و نه فیلمی که ساخته شده قابل احترام.

سیدجواد هاشمی با تاکید بر این که هنوز فیلم را ندیدم و نمی‌توانم در مورد آن قضاوت کنم، گفت: وقتی توصیف فیلم از زبان دیگران شنیدم و پوستر و تیزر فیلم را دیدم قلبم به درد آمد و ناراحت شدم. چون فیلمساز نگاه محترمانه‌ای به اعتقادات مردم ندارد. آنچه دیده شده است توهین به مقدسات است در حالی که شخصیت امام رضا (ع) سیاسی نیست.

من سمت نظام و حکومت را نمی‌گیرم اما حالم بد شد و درد کشیدم چون توهین به امام رضا (ع) توهین به اعتقادات من است. فکر می‌کنم تندروی و نادیده گرفتن توهین اشتباه است. از سوی دیگر باید عدالت رعایت و نیت کارگردان، بازیگران و سازندگان کاملا مشخص شود. اگر واقعا قصد توهین داشتند، به قاطعیت می‌گویم که بیجا کردند! اما اگر قصد توهین به امام رضا (ع) و قصدی در میان نبوده موضوع را به خدا واگذار می‌کنم.
حتی کافران هم به اعتقادات مردم توهین نمی کنند …
این بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون با بیان این که سخت‌ترین آدم‌ها را در شرایط مختلف در حرم امام رضا (ع) دیدم، تاکید کرد: حتی کافران هم به اعتقاد مردم بی‌احترامی نمی‌کنند. من بعید می‌دانم زهرا امیرابراهیمی قصد توهین به امام رضا (ع) را داشته باشد. وقتی از دل کسی خبر نداریم به هیچ عنوان انصاف نیست که او را متهم کنیم.

او با اشاره به پوستر فیلم عنکبوت مقدس، افزود: متاسفانه مرکز تار عنکبوت حرم مقدس امام رضا(ع) (یعنی احساسات شیعیان) قرار گرفته و این توهین به مقدسات شیعیان است. ای کاش علی عباسی، کارگردان این فیلم بگوید من پوستر را تغییر می‌دهم تا ذهنیتی در رابطه با توهین به مقدسات پیش نیاید.
هاشمی گفت: زهرا امیرابراهیمی را از زمان فعالیت هنری‌اش در ایران می‌شناسم. به قاطعیت می‌گویم که بعید است ایشان یا حتی یک ایرانی پیدا شود که قصد توهین به امام رضا (ع) را داشته باشد. امیدوارم این اشتباه عمدی نباشد. در صورت غیرعمدی بودن، این اشتباه قابل بخشش است. ولی اگر عمدی است واقعا متاسفم!

واکنش سیدجواد هاشمی به فیلم عنکبوت مقدس

معرفی فیلم عنکبوت مقدس
فیلم «عنکبوت مقدس» ساخته علی عباسی با بازی زهرا امیر ابراهیمی که در جشنواره کن ۲۰۲۲ جایز بهترین بازیگر زن را گرفت.
حالا با انتشار تیزر و پوستر این فیلم و بررسی نامی که بر آن گذاشته اند ، مشخص است در یک اقدام برنامه ریزی شده به امام رضا (ع) توهین کرده اند.
فیلم «عنکبوت مقدس» راوی داستان واقعی از قاتل مشهور «سعید حناچی» است که سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۰ توانست بیرحمانه ۱۶ زن کارگر جنسی را به قتل برساند.