مسیر جدید غار حرا افتتاح شد

مسیر جدید غار حرا افتتاح شد

صعود به به علت مسیر ناهموار و ارتفاع زیاد، سبب بیهوش شدن زائران می‌شود.» این را معاون امور عمره وزارت حج عربستان عبدالعزیز الوزان گفته است.

برای سهولت بالا رفتن زائران از مسیر سخت و البته باریک کوه نور و رسیدن به بالاترین نقطه آن که «غار حرا» محل عبادت پیامبر اعظم (ص) در آنجاست، مسیر جدیدی را امروز ۲۵ آذر بهره‌برداری کرد. در این مسیر که بخشی از آن آسفالت و بخشی دیگر سنگفرش است، زائران می‌توانند به راحتی از کوه نور صعود کرده و خود را به غار حرا برسانند. وزارت حج و عمره عربستان اعلام کرده که این اقدام برای «حفظ سلامتی زائران» صورت گرفته است.

در سال ۹۷ با توجه به برخی مشکلات، عربستان مسیر کوه نور را مسدود کرد و زائران امکان تشرف به غار حرا را تا ۲ سال نداشتند، تا اینکه سال ۹۹ مجدد این مسیر باریک بازگشایی شد.

مسیر جدید برای رسیدن به غار حرا پهن‌تر و با استفاده از چراغ‌هایی روشن شده است. با راه‌اندازی این مسیر، دیگر راه قبلی صعود به غار حرا مسدود شده است و همه زائران از مسیر جدید که از مجموعه فرهنگی حرا آغاز می‌شود، عبور می‌کنند.

غار حرا

بر اساس چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان، «تغییر سازوکار صعود به کوه نور» برای ایجاد فضای گردشگری و فرهنگی در مکه در دستور کار قرار گرفته که در حال حاضر فاز نخست این طرح افتتاح شده است. در فاز‌های بعدی قرار است صعود به کوه با وسایل نقلیه نیز اجرایی شود.